ANATOMIA SPORTU

SZYBKI KONTAKT

572 711 257

CZERNIEWICE

Użyj formularza lub skontaktuj się z nami bezpośrednio.

info@anatomiasportu.pl      |        TEL 572 711 257

Top

Blog

Wymarzona szkoła pływania – jak ją wybrać?

Pływanie to nie tylko przydatna umiejętność, ale przede wszystkim, doskonała metoda aktywnego spędzania wolnego czasu. Dobrze jest, gdy dziecko praktykuje ją od najmłodszych lat, ponieważ jest bezpieczną i skuteczną pomocą we właściwym rozwoju organizmu. Nie zawsze jest to jednak takie proste – rozbudzenie “zajawki” na pływanie u dziecka nie jest łatwe, dość proste jest natomiast kompletne zniechęcenie pociechy do takiej aktywności, poprzez niewłaściwe postępowanie podczas procesu nauki. Jak więc wybrać odpowiednią szkołę pływania dla naszego dziecka? Czym powinna się charakteryzować? Jak zadbać o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo dziecka i jakich benefitów możemy się spodziewać?

Dobra szkoła z doświadczonymi instruktorami

Wprowadzony w 2013 akt prawny dotyczący zmian regulacji dotyczących wykonywania niektórych zawodów znacząco wpłynął na sposób poszukiwań szkółek pływania, i to niestety w sposób negatywny. Dlaczego? Zgodnie z zasadami umieszczonymi w tym akcie prawnym, praktycznie każdy może zostać instruktorem pływania – nie są już do tego niestety wymagane studia ani potwierdzenie praktycznych umiejętności. A przecież wysyłając dziecko na naukę pływania, chcemy mieć pewność, że jest ono bezpieczne – dlatego podczas poszukiwań zainteresuj się tym, kogo dana szkoła zatrudnia. Czy są to instruktorzy godni zaufania, z doświadczeniem? Czy posiadają ważne certyfikaty potwierdzające ich umiejętności? Nie bój się zadawać takich pytań! Jeśli otrzymasz wymijające odpowiedzi, raczej nie świadczy to najlepiej o kadrze takiej szkółki.

Zajęcia grupowe, czy indywidualne?

W dobrej szkółce pływania powinieneś mieć wybór pomiędzy zajęciami w grupie, a indywidualnymi. Lekcje, na których trener poświęca uwagę tylko jednej osobie, zalecamy jednak przede wszystkim osobom starszym, które nie nauczyły się w porę pływać i będą potrzebowały dużo uwagi od trenera. Jeśli chodzi o dzieci, to zdecydowanie lepiej posłac je na zajęcia grupowe – nawet jeśli będzie to na początku generowało stres.

Pierwsze basenowe zajęcia grupowe naszej pociechy mogą zacząć się płaczem i nerwami, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na zderzenie z nowymi warunkami. Pamiętaj, że jeśli masz taką możliwość, staraj się obserwować zajęcia. Twoja obecność na pewno pomoże zwalczyć stres. Najważniejszy jest jednak niewątpliwie dobry instruktor, bo to on będzie miał największy wpływ na to, jak wygląda lekcja. Dlatego też należy się zainteresować jego doświadczeniem i podejściem do dzieci. Pamiętacie film “Być jak Kazimierz Deyna”? Chyba nikt nie chciałby, by jego dziecko trafiło pod skrzydła takiego trenera. Dobry instruktor powinien umieć zająć się każdym maluchem z osobna, pokazać odpowiednią technikę i wprowadzić motywujący element współrywalizacji w mało stresujący sposób.

Wymierne wyniki

Niestety, wymieniona w pierwszym punkcie ustawa i chęć łatwego zarobku doprowadzają do powstania zjawiska, opierającego się na zależności – “im dłużej dziecko nie umie pływać, tym więcej zarobi szkoła pływania”. Zanim zapiszesz dziecko (lub siebie) na serię zajęć, sprawdź, co sądzą o szkole inni jej podopieczni. Czy faktycznie nauczyli się tam pływać? Czy stosowane tam metody są odpowiednie dla różnych dzieci? Szukając opinii, zdaj się na znajomych i internet – pamiętaj też, że im większa ilość komentarzy, tym ocenę można uważać za bardziej wymierną!

Share
No Comments
Add Comment
Name*
Email*

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram